Google Çeviri ile çevrimdışı sözlük kullanımı

Google İle Çevrimdışı Sözlük Kullanımı

Google ile BOOX cihazlarımızda çevrimdışı olarak sözlük kullanabilir miyiz? Evet, Google Çeviri uygulaması ile bu mümkün. 🤓 Bildiğiniz üzere BOOX cihazlarımızda internet bağlantısı mevcut iken anlamını bilmediğimiz kelimeleri kolaylıkla çevirebiliyoruz. İnternet bağlantımız olmadığında ise cihazımıza yüklediğimiz çevrimdışı sözlük dosyalarından ya da üçüncü taraf uygulamalardan yararlanarak çeviri yapabiliyoruz. Bu yazımızda Google Çeviri uygulamasıyla çevrimdışı sözlük kullanımından bahsedeceğiz.

Google Çeviri uygulamasını İndirelim ve Ayarlayalım

Öncelikle Play Store üzerinden Google Çeviri uygulamasını indirelim. İndirdiğimiz uygulamayı açalım ve çevrimdışı kullanım için ayarlamalarımızı yapalım.

Google Çeviri uygulamasını indirelim

Google Çeviri uygulamasını indirip açtığımızda bizi doğrudan alışkın olduğumuz çeviri ekranı ekranı karşılayacak. Çevrimdışı sözlük kullanımı için ekranın sağ üst köşesindeki “Profil” kısmına dokunalım. “İndirilen Diller” kısmına gelelim. Bu pencere üzerinden çevrimdışı kullanmak istediğimiz dilleri seçelim. Bu noktada birbirine çevireceğimiz her iki dili de indirmemiz gerektiğini unutmayalım. Örneğin Almancadan Türkçeye çeviri yapacaksak her iki dili de indirmeliyiz. 😊

Google Çeviri uygulamasında dil indirme

Dil paketlerimizi indirdikten sonra uygulamayı Kütüphane uygulamasına entegre etmeliyiz. Kütüphane uygulaması üzerinden bir kitap açalım. Sağ üst köşedeki üç çizgiye dokunalım. Ayarlar>Sözlük Ayarları penceresine gelelim. Google Çeviri uygulaması bu pencerede “Çevir” olarak listelenecektir. Kenarındaki kutucuğa dokunarak aktive edelim.

Çeviri uygulamasını entegre edelim

Bu işlemlerin ardından Google Çeviri uygulamasını çevrimdışı olarak kullanabiliriz. İnternet bağlantımızı kapatalım. Anlamını öğrenmek istediğimiz bir kelimenin üzerine parmağımızı basılı tutalım. Çevrimdışı olduğumuz için uygulamanın “Dili Algıla” özelliği çalışmayacaktır. Bu nedenle açılan pencereden kitabımızın dilini manuel olarak olarak seçelim. Alt kısımdan çevirmek istediğiniz dili de değiştirebilirsiniz. 

google çeviri uygulamasında dil seçimi yapalım

Bu uygulama ile çevrimdışıyken yalnızca kelime çevirisi değil, cümle çevirileri de yapabilirsiniz. Bunun için çevirmek istediğiniz cümleyi seçili hale getirin. Sözlük butonuna dokunun ve Google Çeviri için “Çevir” kısmını seçin. Cümlenizin çevirisi üst pencerede çıkacaktır.

Google’ın çeviri uygulaması dahil, çevrimdışı kullanıma uygun üçüncü taraf sözlük uygulamalarını bu şekilde BOOX cihazlarınızda kullanabilirsiniz. BOOX ile internet bağlantınız olmadığı zamanlarda da keyifle okumanın, öğrenmenin tadını çıkarın. 🪄

BONUS: Üçüncü taraf sözlük uygulamalarından bir diğeri olan DeepL uygulamasını incelediğimiz blog yazımızı okumak için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz. Uygulamalar yerine sözlük dosyalarıyla çevrimdışı sözlük kullanmak için ise bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

Not: Güçlü işlemcisi, göz yormayan renkli ekranı ile Tab Ultra C Pro sizlerle tanışmaya hazır! Tıklayın, keşfedin! 

2 thoughts on “Google İle Çevrimdışı Sözlük Kullanımı”

  1. Merhabalar. Maalesef sözlük ayarları diye bir seçenek çıkmıyor bende. Cihazım 10 inç nova. Son duruma güncelledim.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart
Scroll to Top