Sözlük uygulaması

Sözlük Uygulamalarını Kütüphanemizde Kullanalım

Sözlük uygulamalarını BOOX Kütüphane uygulamasıyla kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? BOOX’ta sözlük kullanmanın birçok yolu var. Bunlardan biri de üçüncü taraf sözlük uygulamaları! 🤓 Bu yazımızda üçüncü taraf sözlük uygulamalarını cihazlarımıza nasıl entegre edeceğimizden ve kullanacağımızdan bahsedeceğiniz.

Not: “BOOX’ta Sözlük Nasıl Kullanılır?” başlıklı blog yazımızı inceleyerek sözlüğe dair diğer yöntemleri keşfedebilirsiniz.

sözlük Uygulaması İndirelim

Öncelikle BOOX Kütüphane uygulamasıyla kullanmak istediğimiz sözlük uygulamasını cihazımıza indirmeliyiz. Biz bu yazımızda DeepL isimli sözlük uygulamasını kullanacağız. Google Play Store üzerinden indirme işlemini gerçekleştiriyoruz.

Sözlük uygulaması indirme

Kütüphene (NeoReader) Uygulamasına Entegre Edelim

İndirdiğimiz sözlük uygulamasını Kütüphane (NeoReader) uygulamasına entegre etmek için kitabımızın ortasına bir kez dokunalım. Sağ üst köşedeki “” butonuna dokunalım. Buradan Ayarlar>Sözlük Ayarları yolunu izleyelim. Alt kısımdaki “Varsayılan Sözlük” kısmından indirdiğimiz sözlük uygulamasını seçelim.

Not: İndirdiğimiz sözlük uygulaması burada görünmüyorsa cihazımızın uygulamalar kısmına gidelim. Sözlük uygulamasını açalım. Ardından tekrar “Sözlük Ayarları” penceresine gelelim.

Sözlük Uygulamasını Kütüphanede Kullanalım

Sözlük uygulamamızı yukarıdaki gibi entegre ettikten sonra Kütüphane (NeoReader) uygulamasında kullanabiliriz. Tek bir kelimenin anlamını görmek için parmağımızı o kelimenin üzerinde basılı tutalım.

sözlük uygulamasıyla kelime anlamını görme

Cümle, paragraf çevirisi yapmak için ilgili cümle yada paragrafları seçelim. Ardından resimde gösterilen butona dokunalım.

BONUS

Dilerseniz indirdiğiniz sözlük uygulamasını NeoBrowser uygulamasında da kullanabilirsiniz. Bu sayede internette gezinirken rastladığınız farklı dillerdeki metinlerin çevirisini yapabilirsiniz. Bunun için öncelikle metnimizi seçili hale getirelim. Ardından uygulamanın butonuna dokunalım.

neoreader sözlük uygulaması

Not: Uygulamanın butonu bu pencerede yer almıyorsa uygulamayı açtıktan sonra tekrar denemeniz yeterli olacaktır.

4 thoughts on “Sözlük Uygulamalarını Kütüphanemizde Kullanalım”

  1. Merhaba
    Bu konuyu iki gün önce ki görüşmemizde size sormuştum. Hemen bir blog yazısı halinde yayınlamanız çok güzel olmuş. Çok teşekkürler
    İyi çalışmalar

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart
Scroll to Top