Kitap İçi Notlara Dair 4 İpucu

Bir BOOX e-kitap okuyucuya sahip olmanın en güzel yanlarından biri, kitap içi notlar almak ve bu notlara kolayca ulaşmaktır. Basılı kitaplarda olduğu gibi, notunuzun hangi sayfada olduğunu aramanıza ya da kâğıtlar arasında kaybolmanıza gerek kalmaz. Notlarınızı aramakla geçireceğiniz zaman ve enerji size kalır. 🙂 Bununla birlikte, BOOX ile kitap içi not almaya dair çeşitli ipuçları vardır. Bu yazımızda sizinle kitap içi notlara dair 4 ipucu paylaşacağız. 

1. Kenar Boşluklarını Kullanın!

Çoğu belge, notlar alabileceğiniz kenar boşlukları içerir. Bu sayede, belgeleriniz üzerinde kolaylıkla karalamalar yapabilir, notlar alabilirsiniz. Eğer kitabınızda notlarınız için kenar boşluğu bulunmuyorsa BOOX ile e-kitaplarınıza kenar boşluğu ekleyebilirsiniz. Bunun için kitabınızın ortasına bir kez dokunun. Alt sekmeden “Format” butonuna ve ardından “Aralık Biçimi” sekmesine dokunun. Bu pencere üzerinden e-kitabınızın alt/üst ve sağ/sol kenar boşluklarını ayarlayabilirsiniz. 

Tıpkı Notlar uygulamasında olduğu gibi NeoReader uygulamasında da kalem ve renk seçenekleri mevcuttur. Farklı kalem çeşitleri ve dışa aktardığınızda görebileceğiniz renklerle notlarınızı daha eğlenceli hale getirebilirsiniz. Ayrıca, BOOX ile not aldığınız sayfaları bulmak için sayfaları tek tek gezmenize gerek yoktur.  Not aldığınız tüm sayfaları toplu bir şekilde görüp yönetebilirsiniz. Bunun için kitabınızın ortasına bir kez dokunun. Altta açılan sekmeden “İçindekiler” ve ardından “El yazıları” butonuna dokunun. Aldığınız tüm notları bu pencerede görüntüleyebilirsiniz.

Kitap içi notlar için kenar boşluklarını kullanın

2. Metni Vurgulayın/Altını Çizin!

BOOX ile NeoReader uygulamasında kitap içi not almanın bir diğer yolu, metin vurgusu yapmak ya da metnin altını çizmektir. NeoReader uygulaması bunun için çeşitli seçenekler sunar. Metnin altını çizmek için düz, dalgalı ya da kesikli bir çizgi tercih edebilirsiniz. Metin vurgusunda farklı renk seçeneklerini deneyebilirsiniz. 

Metin vurgusu yapmak ya da metnin altını çizmek için ilgili kısma parmağınızı ya da kaleminizi basılı tutun. (Eğer bu işlemi kaleminizle yaparken kaleminiz yazmaya devam ediyorsa  butonuna dokunarak el yazısını devre dışı bırakabilirsiniz. Böylece kaleminiz, parmağınız gibi algılanacaktır.) Açılan pencereden butonuna dokunun. Vurguladığınız ya da altını çizdiğiniz metinleri görmek için kitabınızın ortasında bir kez dokunun. Önce “İçindekiler” sonra da “Açıklamalar” butonuna dokunun. Bu pencerede tüm altı çizili ve vurgulu metinler sıralanacaktır.

metni vurgulayın altını çizin

BONUS: Altını çizdiğiniz ya da vurguladığınız metinleri okuma kartına dönüştürüp saklayabilir ya da sosyal medyada paylaşabilirsiniz! Bunun için metnin altını çizin ya da metni vurgulayın. “Paylaş”  butonuna dokunun. Kenardaki oklara dokunarak okuma kartı stilini belirleyebilirsiniz.

kitap içi notları sosyal medyada paylaşın

3. Açıklamalar Ekleyin!

BOOX ile kitap içi not almaya dair bir diğer ipucu da kitabınıza açıklamalar eklemektir. Bu yöntemi basılı kitaplar üzerine yapıştırılan notlar gibi düşünebilirsiniz. Kitabınıza açıklama eklemek için ilgili kelimenin üzerine parmağınızı basılı tutun ve butonuna dokunun. Açılan pencereye açıklamanızı yazın. Kitabınızdaki açıklama barındıran metinleri görüntülemek ve yönetmek için kitabınızın ortasına bir kez dokunun. Önce “İçindekiler” sonra da “Açıklamalar” butonuna dokunun.

Kitap içi açıklamalar ekleyin

4. Kitap İçi Bağlantılar Ekleyin

BOOX ile okurken internet üzerinden yaptığınız araştırmaları, keşfettiğiniz diğer kaynakları not almak, cihazınızdaki başka bir kitaba ya da nota yönlendirme eklemek için oldukça kolay bir yöntem var! Metindeki ilgili kısma parmağınızı basılı tutun ve açılan penceredeki butonuna dokunun. Bir belgeye mi yoksa web sitesine mi bağlantı eklemek istediğinizi seçin. Ardından bağlantınızı ekleyin. 

kitap içi bağlantılar ekleyin

BONUS: BOOX Notlar uygulamasında yapabileceklerinizi keşfetmek için “BOOX Notlar Kılavuzu başlıklı yazımızı ziyaret edin!

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart
Scroll to Top