Ön ışık karanlıkta

Göz Dostu Ön Işık Teknolojisiyle Tanışın

Uyku saatiniz yaklaştığında elinize tabletinizi aldınız ve son bir makale daha okumaya karar verdiniz. Ancak sayfalar ilerledikçe gözleriniz yanmaya, göz kapaklarınız ağırlaşmaya başladı. Devam edemeyeceğinizi anlayıp uyumaya karar verdiniz. Fakat sefer de uykunuz kaçtı! Bu kötü senaryonun sebebi LCD ekran tabletinizin arka ışığı olabilir. Bu yazımızda ön ve arka ışık teknolojilerini inceleyeceğiz.

Arka Işık vs. Ön Işık

Arka ve ön ışık teknolojileri bize görüntüyü en iyi şekilde sunmayı hedeflerler. Hedefleri aynı olmasına rağmen çalışma prensipleri ve göz sağlığımıza etkileri birbirinden farklıdır. Arka ışık, LCD ekrana sahip cihazların temel unsurlarından biridir. Telefon, tablet, bilgisayar, televizyon gibi cihazlarda yeterli parlaklığı sağlamak amacıyla sıvı kristalin altında bulunur ve ışığı doğrudan gözlerimize yansıtır. Bu ışığa uzun süre maruz kalmak çeşitli göz rahatsızlıklarına yol açar.

arka ışık göz rahatsızlıkları

Buna karşılık e-mürekkep cihazlardaki ön ışık, cihaz çerçevesinin kenarlarında yer alır. Böylece okuduğumuz içeriği eşit bir şekilde aydınlatır. Algıladığımız ışık, doğrudan gözümüze vurmak yerine, tıpkı ortam ışığında olduğu gibi ekrandan yansır. Yumuşak ön ışıklar okuma deneyiminizi sağlıklı ve keyifli bir hale getirir.

Ön ışık teknolojisine sahip BOOX

BOOX neden Ön Işık Teknolojisini Kullanıyor?

Harvard School of Public Health bilim adamları retina hücreleri üzerinde bazı deneyler gerçekleştirdi. Araştırmalar, hücre mekanizmasının yan ürünü reaktif oksijen türlerinin (ROS) artmasıyla retina hücrelerinin daha fazla oksidatif strese maruz kalacağını ortaya çıkardı. Bu araştırmaya göre ROS ne kadar hızlı birikirse insan gözlerinin iltihaplanma ve diğer hasarlara uğrama olasılığı da o kadar artıyor. Aynı çalışma, retina hücrelerimizin arka aydınlatmalı LCD ekranlara kıyasla ön aydınlatmalı e-mürekkep ekranlara maruz kaldığında üç kat daha az ROS oluşturduğunu belirledi. Yani ön ışık, 2-3 kat daha göz dostudur. BOOX’un ön ışık teknolojisini tercih etmesindeki temel motivasyon budur.

Araştırmaya ulaşmak için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Göz Dostu Ön Işık Teknolojisi

Bu başlık altında, ön ışıklı e-mürekkep ekranlar ile arka ışıklı LCD ekranları, göz sağlığımıza etkileri bakımından karşılaştırdık. 

Göz Yorgunluğu

LCD Ekranlar: LCD ekranlar parlaklık ve mavi ışık yayma eğilimindedir. Bu durum uzun süreli kullanımda göz yorgunluğuna neden olabilir.

E-Mürekkep Ekranlar: E-mürekkep ekranlar ışığı, kağıt gibi, doğal olarak yansıtma özelliğine sahiptir. Bu nedenle uzun süreli okuma veya cihaz kullanımı sırasında göz yorgunluğu riski daha düşüktür.

mavi Işığa Maruz Kalma

LCD Ekranlar: LCD ekranların yaydığı mavi ışığın özellikle gece kullanımı uyku düzenini etkileyebilir. Melatonin hormonunu engelleyen mavi ışık, uykusuzluğa ve uyku düzensizliğine neden olabilir. Uzun süreli ve yüksek yoğunluktaki mavi ışık, yaşa bağlı olarak makula dejenerasyonu gibi hastalıkların riskini arttırabilir. Mavi ışığa maruz kalmak, dikkat ve odaklanma sorunları yaşama olasılığını da yükseltmektedir.

E-Mürekkep Ekranlar: E-mürekkep ekranlar doğal ışık yansıtma özellikleri sayesinde mavi ışık maruziyetini önemli ölçüde azaltır.

Kontrast ve Parlaklık

LCD Ekranlar: LCD ekranlar yüksek parlaklığa sahiptir. Özellikle de yüksek kontrasta sahip içerikler parlaklığı daha belirgin hale getirir. Bu durum gözleri yorabilir.

E-Mürekkep Ekranlar: E-mürekkep ekranlarda parlaklık bir problem değildir. Yüksek kontrastlı içerikleri (Örneğin, beyaz ekran üzerindeki koyu renkli metinler) rahatlıkla okuyabilirsiniz.

BOOX İle Sıcak ve soğuk Ön Işık

Tüm BOOX modelleri aydınlatmanın zayıf olduğu ortamlarda okuma deneyiminizi sürdürmeniz için ön ışık teknolojisine sahiptir. Bu sayede ortamdaki ışık okuma deneyiminizi etkilemez. Gece yolculuğu yaptığınız karanlık bir otobüste ya da mumlarla aydınlatılmış şirin bir kafede okumayı sürdürebilirsiniz.

karanlıkta ön ışık deneyimi

BOOX ön ışık teknolojisi, sıcak ve soğuk olmak üzere kullanıcılarına çift seçenek sunar. Sıcak ve soğuk ışık oranlarını belirleyerek kendiniz için en uygun ışığı seçebilirsiniz. Gündüzleri daha keskin bir görüntü için beyaz ışığı, geceleri ise sarı ışığı kullanabilirsiniz. Ya da kendi ayarladığınız ışık karışımlarını! 🪄

BOOX ön ışık teknolojisinin bir diğer güzel yanı uyku kalitenizi etkilemiyor olmasıdır. Cep telefonu ve tabletler mavi ışık yayarlar. Mavi ışık, yukarıda da bahsettiğimiz gibi, melatonin hormonunu baskılar. Kısacası uykumuzun kaçmasına neden olur. Ön ışık teknolojisine sahip BOOX ile kitapların dünyasında dolaşırken önce kafanız karışmaya  başlar, sonra tatlı bir uykuya dalarsınız. 😊

BONUS: Her biri göz dostu BOOX modellerini incelemek için bu bağlantıya tıklayın!

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart
Scroll to Top