E-Mürekkep Ekranları Nasıl Koruyabiliriz?

E-mürekkep ekranlar, LCD ve LED ekranlardan oldukça farklı bir çalışma prensibine sahiptir. Üretim teknolojisi, enerji tüketimi, görüntü kalitesi gibi unsurlar e-mürekkep ekranları diğer ekranlardan ayırmaktadır. Bununla birlikte, e-mürekkep ekranlar, onlara karşı daha hassas davranmanızı istiyor olabilirler.😊 Bildiğiniz üzere, tüm BOOX cihazlarımız e-mürekkep ekrana sahip. Bu yazımızda BOOX e-kitap okuyucumuzun ekranını nasıl koruyabileceğimizden bahsedeceğiz.

E-Mürekkep ekranlara neden daha hassas Davranmalıyız?

Çoğu e-kitap okuyucuda karşılaştığımız, kağıda benzer bu ekranlara e-mürekkep ekran diyoruz. Bu ekrana sahip cihazlar, mürekkebin kağıt üzerindeki görüntüsünden ilham alıyor. Göz dostu bir okuma deneyimi sağlıyor. Diğer yandan oldukça az enerji tüketerek çalışıyor. 

Diğer ekranlarla karşılaştırdığımızda, bir e-mürekkep ekranın yapı taşı, iki şeffaf katman arasındaki küçük mikro kapsüllerdir. Bu yapı, e-mürekkep ekranları hassas hale getirir. Yani, onu aynı dayanıklılığa sahip olduğunu varsaydığımız telefon ve tablet ekranından ayırır.

e-mürekkep ekranların yapısı

Bu noktada, bazı potansiyel hasar kaynaklarından bahsedebiliriz:

1. Ani Darbe: Cihazımızın düşmesi ya da bir yere çarpması sonucunda e-mürekkep ekranımızda ciddi hasarlar oluşabilir.

2. Düzensiz Dış Basınç: Cihazımız ve çantamızdaki anahtar, kalem gibi sert cisimlerin bir araya gelmesi ekranımız için tehlikelidir. Herhangi bir sıkışma anında bu cisimler cihazımızın ekranında hasar oluşturabilir.

3. Dahili İç Basınç: Aşırı ortam sıcaklıkları, cihaz içinde dahili basınç değişikliklerine neden olabilir. Bu durum hem e-mürekkep ekrana hem de diğer öğelere zarar verebilir.

Güçlendirilmiş Ekran Tasarımı

BOOX, bu hasarları önlemek adına üretim sürecinde çeşitli koruma teknikleri uygulamaktadır. Örneğin, Note Air 2 Plus modelinde ekran katmanlarını ve alüminyum kasayı dikey olarak sıkıştırmıştır. Böylece sağlam bir yapı oluşturmuştur. Buna karşın e-mürekkep ekrana sahip cihazlar için çeşitli önlemler almanın gerekliliği devam etmektedir.

e-mürekkep ekran katmanları

Ekranınızı Korumak İçin Neler yapabilirsiniz?

1. Koruyucu kılıf Kullanın

Her BOOX e-kitap okuyucu için, onların e-mürekkep ekranını korumaya yardımcı olacak orijinal kılıf seçenekleri mevcuttur. BOOX kılıflar, birinci sınıf kalitededir ve dayanıklıdır. Ayrıca, hafiftir. Böylece BOOX cihazınızı kılıfıyla birlikte kullanmak gayet konforludur. Diğer yandan şık bir görünüme sahip BOOX kılıflar, cihazınızı darbelere karşı korumada oldukça etkili bir çözümdür.

e-mürekkep ekranınızı korumak için kılıf kullanın

2. Çantanızdaki Ayrı Bir Bölmede Saklayın

Çantanızdaki anahtar, kalem gibi sert ve sivri cisimler e-mürekkep ekranınız için tehlikelidir. Bu cisimler  ile  cihazınızın ekranı arasında baskı oluştuğunda ekranınız hasar görebilir. Bu olumsuz durumu önlemek adına, cihazınızı çantanızdaki ayrı bir bölmeye yerleştirmenizi öneriyoruz. Bilgisayar çantalarındaki yastıklı bölmeler bu tür bir önlem için en faydalısıdır.

e-mürekkep ekranlı cihazınızı çantanızın güvenli kısmına yerleştirin

3. Özen Gösterin

BOOX cihazınızı kullanırken ve taşırken olası bir darbeden kaçınmak için özen gösterin. BOOX e-kitap okuyucu modellerinin  çoğu su geçirmeme özelliğine sahip değildir. Bu nedenle cihazınızın sıvılarla temasını önlemek adına dikkatli davranabilirsiniz.

e-mürekkep ekranınızı sıvılardan koruyun

teknik Servis Hizmeti

Onyx BOOX Türkiye Distribütörlüğü olarak cihazınızın başına gelebilecek olumsuz durumlarda yanınızda olduğumuzu belirtmek isteriz. Bu tür bir durumla karşılaştığınızda iletişim hattımızdan bize ulaşabilir, cihazınızın tamir süreci hakkında bilgi edinebilirsiniz. Cihazınız bize ulaştığı andan itibaren sizi süreçle ilgili bilgilendireceğiz. Cihazınızı en kısa zamanda onarıp size ulaştıracağımızdan emin olabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart
Scroll to Top