BOOX'ta şarj

BOOX’ta Şarj Kullanımına Dair İpuçları

E-mürekkep ekran teknolojisi söz konusu olduğunda aklımıza gelen önemli özelliklerden biri şarj tüketimlerinin oldukça yavaş olması. Peki bu durumun sebebi nedir? Neden e-mürekkep ekranlar diğer ekranlara göre pili daha tasarruflu kullanır? Bu durum her zaman geçerli midir? Kullandığımız birtakım özellikler bu süreyi kısaltıyor olabilir mi? Bu yazımızda BOOX’ta şarj kullanımına dair ipuçlarını paylaşacağız.🤓

e-Mürekkep Ekranlarda Şarj Tüketimi

E-kitap okuyucuların şarjının günlerce dayanması bu cihazların e-mürekkep ekrana sahip olmasından kaynaklıyor. E-mürekkep ekran teknolojisi LCD ekranlardan oldukça farklı bir çalışma prensibine sahip. LCD ekranlarda herhangi bir görüntünün aktif olmasıyla şarj tüketimi sürekli olarak devam ediyor. Buna karşın e-mürekkep ekranlarda durum çok daha farklı! E-mürekkep ekranda herhangi bir görüntü bir kez aktif edildiğinde şarj tüketimi duruyor. Ta ki siz o sayfayı değiştirene dek. 🤓 İşte bu yüzden e-kitap okuyucularda pil tüketimi daha yavaş ilerliyor. Peki, konumuz BOOX olduğunda cihazın şarjını tüketen tek unsur ekran mı? Tabii ki değil. Sıradaki başlıkta bu unsurlardan bahsedeceğiz.

bOOX'ta Şarj Tüketimi

BOOX için her zaman “Bir e-kitap okuyucudan daha fazlası!” diyoruz. Çünkü BOOX, diğer e-kitap okuyuculara kıyasla oldukça gelişmiş özelliklere sahip. Bunları Android işletim sistemi, üçüncü taraf uygulama kullanımları, Wi-Fi, bluetooth, ekran aydınlatması olarak sıralayabiliriz. Tabii hepsi bu kadar değil ama cihazlarımızın şarjı söz konusu olduğunda dikkate alabileceğimiz en önemli başlıklar bunlar. BOOX e-mürekkep ekranı sayesinde diğer Android cihazlara göre daha az şarj tüketir. Bununla birlikte, bu özelliklere sahip olmayan e-kitap okuyuculara göre daha fazla şarj tüketir. 😊Peki şarj tüketimini azaltmak, BOOX’u daha uzun süreler boyunca kullanmak mümkün mü? Elbette mümkün.

BOOX'ta Pil Tasarrufu

BOOX e-kitap okuyucunuzun şarjının daha yavaş tükenmesi için yapabilecekleriniz şunlar:

1- Wi-Fi Özelliğini Kapatın: Eğer cihazınızda internet kullanmaya ihtiyacınız yoksa cihazının Wi-Fi özelliğini kapatabilirsiniz. Böylece cihazınız ihtiyaç duymadığınız bir işlev için şarj tüketmez.

2-Bluetooth Özelliğini Kapatın: Eğer cihazınızda ile birlikte Bluetooth bir araç kullanmıyorsanız ya da veri aktarımı yapmıyorsanız bu özelliğe ihtiyacınız olmayacaktır. Kapatabilirsiniz.

3-Ekran Aydınlatması: BOOX ekran aydınlatması o kadar doğal bir ışık sunar ki bazen açık olduğunun farkında bile olmayabilirsiniz. 🥰 Eğer aydınlık bir ortamdaysanız kontrol panelinden ekran ışığını kapatabilirsiniz.

4-Üçüncü Taraf Uygulamalar: Kullandığımız uygulamalar çoğu zaman cihazımızın arka planında çalışmaya devam eder ve pil tüketimine neden olur. Uygulamalarımızla işimiz bittiğinde onları “Son Kullanılanlar” kısmından kapatmalıyız. Aksi halde işimize yaramamalarına rağmen şarj tüketmeye devam edeceklerdir. Bazı uygulamalar “Son Kullanılanlar” kısmında olmamasına rağmen çalışmaya, güç tüketmeye devam edebilirler. Bunu engellemek için uygulamaları dondurabiliriz. Uygulama dondurmaya ilişkin ayarları aşağıda bulabilirsiniz.

tab Serisinde Uygulama dondurma Ayarları:

Cihazımızın Ayarlar menüsüne gelelim. “Uygulamalar ve Bildirimler” kısmına dokunalım. “Dondurma Ayarları”nı seçelim. Varsayılan olarak arkaplanda uygulama dondurma seçeneğini “on” konumuna getirelim. Dilerseniz “Kullanılmayan uygulamaları otomatik olarak dondur” seçeneğini de aktif edebilirsiniz. Buradaki süreyi kullanım alışkanlıklarınıza göre belirleyebilirsiniz.

şarj tasarrufu uygulama dondurma
Diğer modellerde Uygulama Dondurma Ayarları:

Cihazımızın Uygulamalar menüsüne gelelim. Sağ üst taraftaki kar tanesi butonuna dokunalım. “Üçüncü taraf bir uygulama yüklendikten sonra, varsayılan olarak arka planda dondurmayı etkinleştir” seçeneğini “on” konumuna getirelim. Ayrıca kullanmadığımız uygulamaları otomatik olarak dondurmak için aşağıdaki kısımdan süre belirleyebiliriz.

BOOX'ta şarj uygulama dondurma

Cihazınızın Uyuduğundan Emin misiniz?

Manyetik Kılıf Kullanımı

Manyetik kılıfa sahip cihazlarımız kılıf kapağını kapatmamızla birlikte uyku moduna geçer. Ancak bu özelliğin çalışması için küçük bir ayarlama yapmamız gerekiyor. Aksi halde cihazımız açık kalacak ve şarj tüketmeye devam edecektir. 

Tab Serisi Cihazlarda:

Manyetik kılıf kapağını kapatmanızla birlikte cihazın uyku moduna girmesi için Ayarlar menüsüne gelin. Sol kısımdan “Görünüm” seçimi yapın ve “Kapağı kapattıktan sonra otomatik uyut” seçeneğini aktif edin.

Diğer Cihazlarda:

Cihazınızın kılıf kapağını kapattığınızda uyku moduna girmesi için Ayarlar menüsüne gelin. “Güç” butonuna dokunun. “Kapağı kapattıktan sonra otomatik uyut” seçeneğini aktif edin.

uyku modu şarj

Şarj Tüketimini Yavaşlatan Diğer Ayarlar

Cihazımızın uyuduğundan emin olduk, sıra cihazımızın uyku sırasındaki şarj tüketimini azaltmakta. Bunun için cihazımız uyku moduna girdiğinde Wi-Fi ve Bluetooth bağlantılarının kesilmesini sağlayabiliriz. Ayrıca cihazı açtığımızda Wi-Fi, Bluetooth ve ön ışığın otomatik olarak açılmasını engelleyebiliriz. Aşağıda hem Tab hem de diğer serilerdeki cihazlarımız için bu ayarı nasıl yaptığımızı görebilirsiniz.

Tab Serisi İçin:

Cihazımızın Ayarlar menüsüne gelelim. “Güç” kısmına dokunalım. “Cihaz Uyku Moduna Girdikten Sonra Bağlantı Kesilmesini Geciktir” kısmını “Hemen” şeklinde ayarlayalım. Aşağıdaki Wi-Fi/Bluetooth seçeneklerini ise “Off” konumuna getirelim. Ön ışık için Görünüm kısmına dokunalım. “Uyku modundan çıktıktan sonra ön ışığı aç” seçeneğini “Off” konumuna getirelim.

tab ultra şarj ayarları

Diğer Modeller İçin:

Ayarlar menüsünden “Güç” butonuna dokunalım. Cihazın uyku moduna girdiğinde bağlantı kesme ayarını “Hemen” olarak ayarlayalım. Cihazı açtığımızda Wi-Fi ve Bluetooth bağlantılarının etkinleşmesi ayarlarını ise “Off” konumuna getirelim. Ayrıca “Cihaz uyku modundan çıktığında ön ışığı etkinleştir” seçeneğini de “Off” olarak ayarlayalım.

Bu ayarlamalar cihazı kullanım alışkanlarınıza uyum sağlamazsa kendinize göre kişiselleştirebilir, değişiklikler yapabilirsiniz. BOOX ile keyifli zamanlar geçirmeniz dileğiyle…

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart
Scroll to Top