Sıkça Sorulan Sorular

1. Nova 3 kullanıyorum. Not defterine yazarken elim cihazın alt tarafındaki geri tuşuna değiyor ve not sayfasından çıkıyorum. Bu konuda ne yapabilirim?

 • Nova 3 modelimizde geri düğmesi biraz yüksekte kaldığı için böyle bir sorun yaşıyorsunuz. Cihazlarımızın tamamında ekran döndürme özelliği bulunmakta. Ekranınızı tam ters bir şekilde kullanabilirsiniz. Böylece geri tuşu yukarıda kalmış olacak ve elinizin yanlışlıkla tuşa basmasının önüne geçmiş olacaksınız.

2. Kitap okurken kalemle yazmak istemiyor, vurgu yapmak istiyorum. Bu mümkün mü?

 • Evet mümkün. Okuma yaptığınız sayfanın ortasına dokunarak menüyü açtığınızda ekranın üst tarafında kalem işaretini göreceksiniz. Kalemin ucunda bir karalama görüyorsanız kaleminiz yazma modunda demektir. Bu imgeye dokunarak kaleminizin yazma özelliğini kapatabilirsiniz. Artık cihazınız kalemi eliniz gibi algılayacaktır. Vurgu yapmak veya anlamına bakmak istediğiniz bölümün üzerinde biraz bekletmeniz yeterli olacaktır.

3. Kitap üzerine aldığım notların dijital yazı şeklinde kalmasını istiyorum. Kitaba aldığım notları el yazısından dijital hale çevirmek mümkün mü?

 • Evet mümkün. Yazdığınız yazının üzerine elinizle iki defa üst üste dokunursanız el yazınız otomatik olarak dijital hale dönüşecektir.

4. Not defterinde not alırken elim ekrana değdiğinde ekranda bir hareket oluyor ve bu durum beni rahatsız ediyor. Bir çözümü var mıdır?

 • Not defterinde sol tarafta yer alan araç çubuğu menüsünde bir parmak işareti göreceksiniz. Bu sembole dokunduğunuzda üzerine bir çizgi gelecektir. Böylece artık not defterinin yazma alanında cihaz elinizi algılamayacaktır. Sadece kaleminizi algılayacaktır. Araç çubuğundaki sembollerde ise parmağınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.

5. Not defterine yazarken arkada klavuz çizgileri olsun istiyorum. Düz kağıda değil çizgili bir kağıda not almak istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim?

 • Araç çubuğunda kalem simgesinin hemen üstünde yer alan simgeye dokunduğunuzda biri Şablonlar diğeri Katmanları gösteren iki kutucuk göreceksiniz. Bunlardan şablonlara dokunduğunuzda sadece çizgiler değil 16 ayrı klavuz çizgisi seçeneğini göreceksiniz. Dilediğiniz klavuz çizgisini buradan seçip kullanabilirsiniz.

6. Not defterinde yazdığım bir yazıyı veya şablonu yine not defterinde boş bir sayfaya kopyalamak istiyorum. Bu işlemi nasıl yapabilirim?

 • Kenardaki araç çubuğunda bulunan kement simgesine dokunun, üst tarafta çıkan menüdeki boş kutucuğu işaretleyin. Böylece sayfada bulunan herşeyi seçmiş olursunuz. Ardından içerisinde artı işareti olan kopyalama simgesine dokunun. Ardından araç çubuğundaki artı işaretine dokunarak yeni bir sayfa açıp içi boş olan yapıştır butonuna bastığınızda bir önceki sayfadaki yazılarınız veya çizimleriniz yeni sayfaya aynı şekilde yapıştırılmış olacaktır.

7. Yazdıklarımı bir arkadaşıma göndermek istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim?

 • Notlarınızın ekran görüntüsünü alıp başka birine örneğin Whatsapp üzerinden paylaşabilirsiniz. Bunun için gezinti topuna dokunun. Ekran görüntüsü çekmeyi tarif eden butona dokunun. Çekilen ekran görüntüsü ekranın sağ üst köşesinde belirecektir. Bu görüntüye dokunduğunuzda cihazınız otomatik olarak galeri uygulamasını açacaktır. Bu görüntü ekranın sağ üst köşesinde 3 saniye boyunca görüntülenir. Eğer siz dokunmadan kaybolursa Uygulamalar bölümündeki Galeri uygulamasına dokunursanız Screenshots klasöründe ekran görüntüsünü görebilirsiniz. İsterseniz buradaki kalem ikonuna dokunup belgeniz üzerine karalamalar yapabilir veya renkli yazılar veya işaretler ekleyebilirsiniz. Paylaşmak istediğinizde ekranın üst tarafındaki paylaşma simgesine dokunup otomatik oluşacak QR kodu telefonunuz ile taradığınızda notunuzu telefonunuza göreceksiniz. Buradan isterseniz mail olarak, isterseniz Whatsapp gibi uygulamalar ile dilediğiniz kişiler ile paylaşabilirsiniz. QR kodun oluşturulması için önceden Onyx Hesabınıza giriş yapmış olmanız gerekiyor.

8. Kalemin ucu ile yazının yazıldığı yer arasında fark var. Bunun sebebi nedir?

 • Kaleminizin ucu ile cihaz ekranında yazılan yer arasında fark oluştuğunu düşünüyorsanız kalem kalibrasyonu yapmanız gerekiyor. Kalibrasyon işlemini Ayarlar–> Uygulamalar–>Stylus Kalem Kalibrasyonu bölümünden yapabilirsiniz. Kalibrasyon için sadece kaleminizi kullanarak belirtilen noktalara dokunmanız ve bittiğinde 10 saniye içerisinde Tamam yazısına basmanız gerekiyor. Artık kaleminiz tam istediğiniz yere yazmaya başlayacaktır.

9. Okurken ekranda kitaptan başka bir şey görmek istemiyorum. Araç çubuğunu kapatsam bile kenarda bir ikon olarak duruyor. Bu ikonu nasıl kaldırabilirim?

 • Okurken bazı Boox kullanıcıları ekranda kitaptan başka bir şey olmasını istemiyorlar. Siz de isterseniz ekrandaki tüm fazlalıkları kaldırabilirsiniz. Bunun için kitap açıkken ortaya dokunduğunuzda üst tarafta görünen menüdeki üç çizgiye dokunun. Ayarlara dokunun. Kayan Araç Çubuğu seçeneğine dokunun. Genel Ayarlara dokunun. Buradan isterseniz Kayan Araç Çubuğunu Etkinleştirmeyi iptal edebilirsiniz. Veya bir alt menüde bulunan; Kayan Araç Çubuğu daraltıldığında gizlensin seçeneğini işaretleyebilirsiniz. Artık Kayan Araç Çubuğunu kapattığınızda kaybolacaktır. Hemen bir altındaki “Kayan Araç Çubuğunu tekrar çağırmanın kaydırma konumunu seçin” kısmına dokunduğunuzda kaybolan Araç Çubuğunu tekrar nasıl çağıracağınızı görebilir arzu ederseniz kaydırma konumunu değiştirebilirsiniz. Aynı şekilde sayfanın en altında bulunan Okuma Durum Çubuğunu, sayfanın üst sağ köşesinde bulunan Yer İşaretini’de üç çizgiye dokunduktan sonra Genel Ayarlar bölümünden kaldırabilirsiniz.

10. Okuduğum kitabın kaç sayfa olduğunu ve benim kaçıncı sayfada olduğumu görmek istiyorum.

 • Okuduğunuz belgenin hangi sayfasında olduğunuzu ve toplamda kaç sayfalık bir belge okuduğunuzu ekranın en alt kısmından görebilirsiniz. Eğer bu bilgiler görünmüyorsa ekranın ortasına dokunarak gelen menüden üst sağ taraftaki üç çizgiye ve ardından Ayarlar’a dokunun. Buradan Genel Ayarlara dokunduktan sonra Okuma Durum Çubuğunu Etkinleştir seçeneğini işaretleyin. Artık ekranın sağ alt tarafında bu bilgileri görebilirsiniz. Aynı menüde bulunan “Sayfa numarasını yüzde olarak göster” seçeneğini işaretlerseniz okuduğunuz belgenin % olarak ne kadarını okuduğunuz yine ekranın sağ alt kısmında görünecektir.

11. Not defterindeki yazılarımı bilgisayarıma yüklediğimde renkli görünmesini istiyorum. Bu mümkün mü?

 • Notlarınızı alırken kalemin rengini seçebilirsiniz. Cihazınızda bu renkleri grinin tonları olarak görürsünüz. Fakat bilgisayarınıza gönderdiğinizde bu renkleri Kırmızı, Mavi veya Yeşil olarak görürsünüz. Aslında cihazınızda 8 farklı renk seçeneği bulunmakta. Beyaz ve siyah rengin yanında Koru Gri, Orta Gri, Açık Gri, Kırmızı, Yeşil ve Mavi seçenekleri mevcut. Renkli olarak aldığınız notları araç çubuğunun en altında yer alan üç nokta simgesine dokunup Paylaş seçeneğini seçip yine oluşturulacak QR Kodu ile telefonunuza ve oradan istediğiniz şekilde diğer kişiler ile paylaşabilirsiniz.

12. Google Play Store’dan Google Chrome web browser’ını indirdim. Fakat internette dolaşırken resimler sayfayı her aşağı indirmeye çalıştığımda birbirine karışıyor. Bunu önlemenin bir yolu var mıdır?

 • Evet bu durumu ortadan kaldırabilirsiniz. Öncelikle Boox cihazlarının tamamında yüklü olarak bulunan NeoBrowser uygulamasını kullanarak internette böyle bir sorunla karşılaşmadan gezinti yapabilirsiniz. Bunun sebebi Boox tarafından geliştirilen NeoBrowser’u açtığınızda cihazlarımız otomatik olarak X Modda çalışmaya başlamaktadır. Böylece resimlerin birbirine karışması engellenmiş olmaktadır. Fakat siz mutlaka Google Chrome kullanmak ve bu durumu yaşamak istemiyorsanız cihazınızın hız modalarından X Modu seçerek internette keyifle gezinti yapabilirsiniz. Hız modları ekran yenileme hızını arttırırken görüntü kalitesinden ödün verecek şekilde tasarlanmıştır. Böylece okuma yaparken Normal Modu, video izlerken veya internette dolaşırken X Modu tercih edebilirsiniz.

13. Not alırken ekranda sabit kalmasını istediğim bir tablo var. Bu tabloyu her seferinde yeniden çizmek istemiyorum. İçerisindeki verileri silmek istediğimde tablo da siliniyor ve her seferinde tekrar çizmek zorunda kalıyorum. Bu işlemin kolay bir yolu var mı?

 • Evet bu istediğinizi kolayca yapabilirsiniz. Silinmesini istemediğiniz tabloyu ekrana çizin. Ardından kalem simgesinin hemen üstünde yer alan simgeye dokunun. Buradan Yeni Katman Ekle seçeneğine dokunun. Artık yazma ve silme işlemleri yeni katmanda yapılacak, biraz önce hazırladığınız tablo bir alt katmanda kaldığı için bu işlemlerden etkilenmeyecektir. Bu şekilde 5 katman ekleyebilirsiniz. Özellikle çizim projeleri için kolaylaştırıcı bir özellik olacaktır.

14. Kütüphane ekranındayken sağ üstteki üç çizgiye dokunup Kütüphaneyi Yenile dediğimde birçok kitabım kayboldu. Kaybolan kitaplarımı nasıl geri getirebilirim?

 • Aynı üç çizgiye dokunduğunuzda Kütüphane Ayarlarını göreceksiniz. Buradan Depolama Alanındaki Tüm Klasörleri Tarama seçeneğini işaretler ve tekrar Kütüphaneyi Yenile kısmına dokunursanız kaybolan tüm kitaplarınız geri gelecektir. Boox cihazları okuyuculara kütüphanede görünmesini istedikleri dökümanlar için iki seçenek sunmakta. Cihazınızın Depolama alanında bulunan Kitaplar klasörününü kütüphanenizde gösterebilir veya cihazda bulunan tüm belgeleri kütüphanede gösterebilir. Aslında cihazınıza indirdiğiniz ve Download klasöründe bulunan kitaplarınızı göremiyorsunuz. Tüm klasörleri tara seçeneğini işaretlediğinizde hepsini görebilirsiniz.

15. Bazen ışığı kapatıp yatağıma uzanıp kitap okumak istiyorum. Fakat eğer cihazımın ön ışığı kapalı ise ekranı göremediğim ve bu yüzden cihaz ön ışığını açamadığımdan tekrar kalkıp ışığı açıp cihazımın ön aydınlatmasını açıyorum. Bunun bir kısa yolu var mıdır?

 • Cihazınızın ekranının altında bulunan tuşa uzun süre bastığınızda en son ön ışıkları hangi ayarda bıraktıysanız o ayarda tekrar açılacaktır. Böylece karanlıkta cihazımın ön aydınlatmasını nasıl açacağım diye düşünmenize gerek kalmayacaktır. Aynı şekilde aydınlık bir ortamda ışığı kapatmak için Geri tuşuna uzun bastığınızda yine ön aydınlatma kapanacaktır.

16. Not defterine notlar alıyorum. Fakat daha sonra kendi yazımı okumakta zorluk çekiyorum. Notlarımı kalemle yazmak ama dijital olarak kaydedilmesini istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim?

 • Cihazlarımızda Türkçe yazı tanıma özelliği bulunmakta. Bu isteğinizi iki şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Birincisi yazınızı tamamladıktan sonra Araç Çubuğunda bulunan AI simgesine dokunup Yeniden Sıralayarak Tanıma seçeneğine dokunabilirsiniz. Yazınız dijital hale dönüştürülecektir. İkincisi ise klavyenizdenizdeki kalem işaretine dokunup burada görünecek boşluğa kaleminizle yazabilirsiniz. Her yazdığınız kelime veya kelime öbeği yukarıya text olarak otomatik olarak çevrilip yazılacaktır. Her iki durumda da yazınızın düz olduğuna dikkat ediniz. Aşağıdan yukarı doğru giden bir yazıyı cihaz yeniden sıralayamamaktadır. Bunun için şablonlardan ekrana düz çizgi klavuzu ekleyerek düz yazdığınızdan emin olabilirsiniz.

17. Yazdığım metni dijital hale çevirdim. Bu metni dışarı aktarmak istiyorum. Örneğin Word belgesi olarak. Bunu nasıl yapabilirim?

 • Yazdığınız yazıları dijital hale çevirdikten sonra ekranın üst tarafında Dışarı Aktar simgesine dokunduğunuzda size birkaç seçenek sunan bir kutucuk görünecektir. Eğer yazınızı Word gibi programlara aktarmak istiyorsanız TXT olarak dışa aktar seçeneğini seçmelisiniz. Ekranda belirecek yönlendirme kutucuğunda Git seçeneğine dokunursanız belgenizin kaydedildiği klasöre yönlendirilirsiniz. Buradaki belgeye uzun basıp Birlikte Aç seçeneğine dokunarak cihazınıza yüklü olan ve TXT formatını destekleyen bir programda metni açabilir ve sonrasında düzenleyip kaydedebilirsiniz.

18. Çalışırken ekranım dondu. Bu bir arıza mıdır?

 • Ekranınız donduysa iki durum söz konusu olabilir. Birincisi piliniz bitmiş olabilir. Cihazlarımız E-İnk teknolojisine sahip olduklarından ekrana bir görüntü getirdikten sonra enerjiye ihtiyaç duymazlar. Bu sırada pilinizin bittiğini gösteren bir uyarı da bulunmadığından siz ekranınızın donduğunu ve bir arıza olduğunu düşünebilirsiniz. İlk olarak cihazınızı şarja takmayı deneyin. Eğer şarja takmanıza rağmen ekranda bir değişiklik olmuyorsa bu bir arıza olabilir. Bu durumda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

19. Ekranda hiç kaybolmayan yukarı ve aşağı yönlere bakan butonlar var. Sayfa değiştirmek için kullanıldığını biliyorum fakat bunları kaldıramıyorum. Yardımcı olur musunuz.

 • Bu butonlar hızlı sayfa değiştirmek için geliştirilmiş butonlar. Butonları kaldırmak veya eklemek için Navigasyon topuna dokunun. Buradan aynı yuvarlak içerisinde biri yukarı biri aşağı bakan işarete dokunun. Eğer ekranda bu işaretler varsa kalkacak yoksa eklenecektir.

20. Navigasyon topunun ortalarda durmasını istemiyorum. Kapatmak da istemiyorum, gizlemenin bir yolu var mı?

 • Navigasyon topunu sizi rahatsız etmeyecek bir köşeye koyabilirsiniz. Ama görünmesini istemiyorsanız kendi menüsünde sağa doğru ok şeklinde görünen simgeye dokunursanız ekranın kenarına gizlenecektir. İstediğiniz zaman buradan tutup yeniden ekranda görünmesini sağlayabilirsiniz.

21. Ekranımda biraz önceki sayfanın gölgelerini görebiliyorum. Bunları görmemek için ne yapabilirim?

 • E-mürekkep ekranların çalışma prensibi gereği her yeni ekran görüntüsünde yenilenmeleri gerekir. Fakat isterseniz her sayfa değişiminde yenileme özelliğini kapatabilir veya örneğin 10 sayfada bir yenilenecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Fakat cihazımızın neredeyse tüm ekranlarında bir yenileme butonu bulunmaktadır. Eğer bu gölgelenmeler rahatsız edecek olursa bu butonlardan birine basarak ekranın yenilenmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca hangi uygulamada olursanız olun, Navigasyon topundaki yenile butonuna basarak ekranı yenileyebilirsiniz.

22. Geri tuşuna her bastığımda cihazım son yaptığı işleme doğru bir adım geriye gidiyor. Özellikle internette dolaşırken bu durum oldukça can sıkıcı oluyor. Defalarca geri tuşuna basmadan internet sayfasından çıkmanın bir yolu var mıdır?

 • Bu isteğinizi birkaç farklı yoldan gerçekleştirebilirsiniz. Elinizi cihazın üst tarafından aşağı doğru sürükleyerek Android Navigasyon topunu bu işlem için kullanabilirsiniz. Bir başka yöntem Navigasyon topuna dokunup buradan uygulamalar arasında geçiş yapabileceğiniz işarete dokunarak diğer uygulamalara geçebilirsiniz. Veya geri tuşunun fonksiyon ayarlarından (AyarlaràUygulamalaràGeri düğmesini Anasayfa düğmesi olarak ayarla) bir geriye değil bastığınızda Anasayfaya dönecek şekilde ayarlayabilirsiniz.
Shopping Cart