Renkli E-okuyucular Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Color E-Ink ürünleri geçtiğimiz iki ay içerisinde ortaya çıktı ve 2021 E Ink dünyasında “renk” kavramını yeni bir anahtar kelime haline getirdi.

Tüm bu renkli E Ink okuyucuları arasında, hangisinin sizin için en iyisi olduğuna karar verirken nelere dikkat etmelisiniz? Daha kolay bir satın alma işlemi yapmanıza yardımcı olabilecek bazı faktörleri listeledik.


Ekran: Kaleido mu yoksa Yeni Kaleido Plus mı?

E-Ink, renkli ePaper teknolojisi Kaleido’nun 2020’de duyurulmasından bu yana, pazarda her türlü “yükseltilmiş” Kaleido ekranlarla doldu. Bu nedenle kaleido teknolojisinin gelişimi kullanıcılar için kafa karıştırıcı hale geldi.

Aslında resmi adı “Kaleido Plus” olan son nesil E Ink Kaleido ekranı, 2021 baharında BOOX Nova3 Color’ın lansmanı ile duyurulmuştu.

Yeni Kaleido ekranı (Kaleido Plus), renk filtresinde farklı bir baskı kalıbı kullanır ve renk filtresi katmanının e-ink katmana olan mesafesini kısaltır. Bu şekilde, renk doygunluğunu artırarak ve daha iyi bir renk ve ekran performansı sunarak görüntüleme deneyimini geliştirir.

Renkli bir e-okuyucu satın alırken, ekranlarının Kaleido Plus ekranı olup olmadığını görmek için teknik özelliklerini kontrol edebilirsiniz. Cihaz yeni bir Kaleido Plus ekranı kullanıyorsa, görüntüleme deneyiminiz çok daha iyi hale gelecektir. Şu anda, yeni Kaleido Plus ekranı yalnızca 7,8 inç cihazlar için geliştirilmiştir.

Kaleido Plus ekranlı 7,8’’ BOOX Nova3 ile daha iyi ve gelişmiş bir görüntü deneyimi elde edebilirsiniz.

onyx boox nova 3 screenshot

Yeni Kaleido ekranı kullanan BOOX, Nova3 Color’ın ekranını daha doygun ve parlak hale getirmek için orijinal renk algoritmasını kullanıyor. Ekran Kontrolü modu, renkleri farklı içeriğe sığdırmak için ekran renk doygunluğunu, kontrastını ve parlaklığını ayrı ayrı ayarlamanıza olanak tanır.


Tasarım: Girintili mi yoksa Gömme ekran mı?

Kaleido ve Kaleido Plus ile eşleştirilen girintili ekran ve gömme ekran, BOOX Nova3 Color’ın piyasaya sürülmesinden bu yana oldukça fazla konuşulan kavramlar haline geldi.

Söylentiler girintili ekranın renkleri daha iyi gösterebileceğini söylese de BOOX Nova3 Color, piyasada gömme ekranı ile öne çıkıyor. Wacom katmanına sahip olarak Stylus kalemler ile kullanılabilen ilk Kaleido Plus renkli E-Ink tablet olan BOOX Nova3 Color, aynı zamanda gömme ekran tasarıma sahip nadir bir renkli e-okuyucudur.

onyx boox nove 3 color

Cesur bir hareket ama tedbirsiz değil. Tasarımda birkaç şey hesaba katılmıştır.

# 1 Nova3 Color yazmayı destekler. Gömme ekran, kullanıcıların rahatça yazıp çizmelerine yardımcı olur. Kullanıcıların elleri düz olmayan çerçevelerden rahatsız olmaz.

# 2 Nova3 Color, gelişmiş renk deneyimi sunar. Yeni Kaleido ekran, BOOX renk algoritması ve Ekran Kontrolü modu ile desteklenen düz ekran, renk performansından ödün vermez.

# 3 Nova3 Color, renk filtresi katmanında daha iyi koruma sağlar. Ekran katmanlarının en üstüne lamine edilmiş cam lens, Kaleido Plus katmanını hasardan daha iyi korur.

man writing on a nova 3 color

E-Ink üzerinde engelsiz çizim yapmayı seviyorsanız, düz gömme ekran ve pratik tasarımı ile BOOX Nova 3 Color’ı kaçırmayın!


Sistem: Kapalı mı? Açık mı?

different shot of nova 3 color

3. parti uygulamalarına kapalı bir sistem size sadece üreticinin sunduğu içerik kaynaklarını sunabilir. Öte yandan, açık bir sistem, farklı içerik sağlayıcılara erişmenize yardımcı olacaktır.

Açık sisteme sahip E-Ink cihazlarının daha esnek ve özelleştirilebilir olduğu biliniyor.

Açık sisteme sahip renkli E-Ink okuyucu arıyorsanız, Android 10 işletim sistemini çalıştıran BOOX Nova 3 Color en uygun olanı olabilir.

Nova 3 Color’a her türlü üçüncü taraf uygulamayı yükleyebilirsiniz. Nova3 Color, renkli ekranı ile tek renkli E-Ink cihazlarının gösteremediği renkli içeriği gösterebilir. Bu nedenle, Webtoon gibi çizgi roman ve manga uygulamalarını kullanmak için mükemmel bir cihazdır. Renkli hikayeleri okumak için CBR, CBZ ve FB2 dosyalarını varsayılan okuyucu olan Neo-Reader ile de açabilirsiniz.


Yetenek: Yazılabilir mi, Yazılamaz mı?

Renkli bir E-Ink aygıtı kullanmanın en iyi yollarından biri üzerine yazmaktır. Harika sanat eserleri haline getirmek için e-kitaplara farklı renklerde el yazısı ve renkli çizimler eklemek eğlencelidir.

BOOX Nova3 Color, Wacom katmanıyla birlikte gelir. Nova3 Color üzerine yazmak için paketteki BOOX 4.096 seviyeli basınca duyarlı Stylus kalemi kullanabilirsiniz. Yerleşik Notlar uygulamasında benzersiz bir koda sahip 16 renk mevcuttur. Ayrıca fikirlerinizi görselleştirmek için birkaç fırça, çizgi ve şekil kullanabilirsiniz.

Not defterinde çalışmalar oluşturmanın yanı sıra, e-kitaplarınıza NeoReader’da farklı renklerde vurgulayabilir ve notlar ekleyebilirsiniz.


Sonuç

En yeni Kaleido Plus ekranlı renkli bir e-okuyucu size daha iyi bir görüntüleme deneyimi sağlayabilir. Cam kapaklı düz ekran tasarımı, renkli filre katmanını daha iyi koruyabilir. Açık bir sistem ve destekleyici yazı ile renkli bir e-okuyucu, daha fazla görevi eğlenceli bir şekilde tamamlamanıza yardımcı olabilir.

Yukarıda bahsedilen tüm avantajları içeren çok yönlü bir renkli E-Ink cihaz arıyorsanız, Nova3 Color’ı kaçırmamalısınız.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Shopping Cart