Onyx Boox Genel Tanıtım ve PDF Belge Okuma Ayarları

Bu yazıda Onyx Boox Note Pro modeli ile ilgili bilgiler vereceğiz. Öncelikle genel özelliklerini sıralamak ile başlayalım.

  • Cihazın ekranı 10.3″ büyüklüğünde. Bir önceki yazımızda bu ekranın PDF okumak için ideal bir boyut olduğundan bahsetmiştik. Aynı şekilde ekranın diğer ekranlardan farkını da bir önceki yazımızda anlattığımız için burada ayrıca değinmeyeceğiz.
  • Hafızası 64 Gb. Bu hafızaya binlerce kitap sığdırmak mümkün. Hatta ömür boyu okuyamayacağınız kadar kitap hafızası var demek yanlış olmaz. 
  • 4 Gb Ram oldukça hızlı bir deneyim yaşatıyor.
  • Şimdilik Android 6 işletim sistemini kullanıyor cihaz. Gelecekte Android 9’a yükseltileceği bekleniyor.
  • Cihazın aydınlatması sıcak ve soğuk ışık olarak iki seçenek halinde sunulmuş. İsterseniz soğuk yani beyaz ışık ile isterseniz sıcak yani sarı ışık ile ekranı aydınlatabilirsiniz. Başka bir seçenek ise iki ışığı dengeli olarak kullanmak. Karma bir ışık ile de aydınlatabiliyorsunuz ekranı.
  • Cihazda bir adet mikrofon ve bir adet hoparlör bulunuyor. Okuma yaparken arka fonda müzik dinlemek güzel bir deneyim olabilir.
  • Cihaz ile birlikte gelen Stylus kalem ile okuduğunuz metin üzerine direkt notlar alabiliyorsunuz. Belgeyi kapattığınızda bu notlar ilgili belgeye işleniyor. Yani bir sonraki açtığınızda karalamalarınız hala orada duruyor olacak. 
  • Cihazın ana menüsünde Türkçe dil desteği henüz sunulmuyor. Bir sonraki güncelleme ile eklenmesi bekleniyor. Fakat dil denetimi olarak Türkçe sunuluyor. Yani klavyeyi kullanırken veya yazım yaparken Türkçe karakterleri bulamamaktan endişe etmenize gerek yok. Belge içi aramalar yaparken de Türkçe karakterlerle arama yapabilirsiniz.

Genel özelliklerden sonra şimdi okuma deneyimine biraz daha yakından bakalım. Ana ekranda bulunan Library seçeneğine dokunduğunuzda daha önce cihaza yüklediğiniz belgelerinizi görebilirsiniz. Buradan bir belge açalım ve üzerine değerlendirmeler yapalım. Belgemiz bir PDF dosyası. İlk açıldığında herhangi bir kişileştirme yapmadığımız için aşağıdaki gibi görünecektir.

Bu görüntüde PDF dosyasını orijinal hali ile görüyoruz. Fakat pek de okumaya elverişli bir büyüklük değil göründüğü gibi. Ekranın önemli bir kısmı boş duruyor. Cihazın ayarlar kısmına girdiğimizde karşımıza şöyle bir ekran çıkıyor. 

Metni ekrana sığdırmak için bir kaç seçenek sunulmuş durumda. Crop bölümüne bakıldığında bu seçenekleri görebiliriz. Crop satırındaki ilk seçeneğe dokunduğumuzda cihaz, belgenin üst ve alt kısımlarını ekranın üst ve alt kısmına tam sığacak şekilde yerleştiriyor. Aşağıda aynı sayfa için bunun nasıl olduğunu görelim.

Artık metnimiz okumaya çok daha elverişli bir boyutta. Fakat metni biraz daha büyütmek istiyor olabilirsiniz. Eğer ayarlar bölümünde ikinci seçeneği seçersek; cihaz, belgenin sağını ve solunu ekranın sağına ve soluna tam yerleşecek şekilde ayarlayacaktır. Bu seçenekte yazı biraz daha büyüyecektir. Öncelikle aşağıda nasıl olduğunu görelim. 

Fakat burada bilinmesi gereken, belgeyi bu şekilde ekrana sığdırınca doğal olarak sayfanın en altında bir kaç satır da olsa belgenin görünmeyecek olması. Peki bu durum nasıl çözülmüş? Bir sonraki sayfaya geçmek istediğinizde size yine aynı sayfanın alt kısmını gösteriyor cihaz. Noktalı bir çizgi ile bir önceki sayfada görünmeyen kısım ayrılmış oluyor. Yani bir önceki sayfada bu kısmı görmediniz. burayı da okuyunca diğer sayfaya geçebiliriz diyor cihaz. Bir sonraki sayfanın görüntüsüne bakalım. 

Görüldüğü gibi yazı boyutu büyüdüğü için belgenin alt tarafında Ey İnsanoğlu! diye başlayan kısma kadar okumuştuk bir önceki sayfada. Şimdi cihaz bize okuyamadığımız kısmı gösteriyor.

Aslında son güncelleme ile daha güzel bir seçenek sunuldu. Hem sayfayı sağdan ve soldan ekrana hizalayıp hem de aynen bilgisayar ve normal tabletler gibi belgeyi aşağı kaydırmak mümkün hale getirildi. Son olarak bu özelliğe bakalım. Öncelikle ayarlarda Pagination satırının ikinci butonuna basıyoruz. Önce bunu görelim.

Görüldüğü gibi Crop seçeneği ikiye düştü. Buradan ilk seçeneği seçtiğimizde şöyle bir görüntü elde ediyoruz. Bu seçenekte isterseniz sayfayı elle aşağı doğru kaydırabiliyorsunuz. Yani tabletlerden okuma yaparken ilerlemenin tek yolu olan aşağı kaydırmayı artık e-kitap okuyucunuzda da kullanabilirsiniz. Bir e-kitap okuyucunun asıl fonksiyonu her dokunduğunuzda bir sonraki sayfaya geçmek olmalı diye düşünülebilir. Bu yöntem gerçekten bir tablet ile e-kitap okuyucu arasındaki en önemli fark olabilir. Bu yeni güncelleme ile e-kitap okuyucu biraz daha tablet özelliklerini kazanmış.

Ve bir sonraki sayfada şöyle görünüyor. 

Yani hem yeterince büyük metin boyutu hem de kesintisiz, nerede kalmıştım endişesi olmadan bir okumayı bu şekilde yapabilirsiniz.

Bu yazı ile PDF belgeleri okurken ne gibi özelleştirmeler yapılabileceğini gördük. Bir sonraki yazımızda Epub ve Mobi belgelerinde okuma deneyiminden bahsedeceğiz. 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir