Onyx Boox Cihazlarda Not Alma Özellikleri

Onyx Boox markasının en önemli özelliklerinden biri e-kitap okuyucunuzu aynı zamanda bir defter olarak kullanabiliyor olmanız. Ana ekranda Note butonuna tıkladığınızda aşağıdaki gibi bir ekran ile karşılaşıyorsunuz.

Bu ekranın sol üst köşesinde Add Notepad dediğinizde yeni ve boş bir sayfa açılacaktır. Yeni sayfanın görüntüsü de aşağıdaki gibi olacaktır. Şimdi yeni not sayfasını görüp buradaki araç çubuklarına bakalım. 

Öncelikle sayfanın üst kısmında yazan Notepad2 başlığı, cihaz tarafından otomatik olarak atanan bir başlık. Bu ismin solunda bulunan kalem işaretine basarsanız ismi değiştirebilirsiniz. 
Sol üst köşedeki köşelerinde büyütme işareti olan kareye bastığınızda tam sayfa bomboş bir ekran karşınıza çıkar. Araç çubuğu ile işiniz yoksa bu seçenek ile geniş bir alana sahip olabilirsiniz.
Bir altındaki dört kareli olan buton tüm sayfalarınızın önizlemesini gösterir.
Kalemin üzerine bastığınızda ise, kalem ile ilgili seçeneklere ulaşabilirsiniz. Buradan fırça resmini seçtiğinizde kaleminizi ekrana çok bastırarak kalın, az bastırarak ince yazı yazabilirsiniz. Yani yazı yazarken kaleminiz doğal bir kalem gibi çalışacaktır. Yine aynı yerden çizgi, üçgen, daire ve kare gibi seçenekleri seçip bu şekilleri otomatik çizdirebilirsiniz. Kalem ucunun kalınlığını ayarlayabilirsiniz. Aşağıda 20 Puntonun hepsi ile yazı yazdık. Bizim favorimiz 5 Punto. 

Kalem işaretinin bir altındaki silgi işaretine basarak silme seçeneklerini görebilirsiniz. Kalemin ucu ile silebilir, bu ucun büyüklüğünü ayarlayabilirsiniz. Bir alanı seçip silebilirsiniz. Tüm sayfayı silebilirsiniz. Ayrıca kalemin yan tarafındaki butona basılı tutarak istediğiniz zaman kalemin ucunu silgi olarak kullanabilirsiniz. Kalemin arkasını ekrana bastırarak da silme işlemini yapabilirsiniz. 
Siyah daire kalemin rengini belirleyen buton. Buradan siyah, koyu gri, orta gri, açık gri, beyaz, kırmızı, yeşil ve mavi renklerini seçebilirsiniz. Siyah ile beyaz arasındaki renkleri ekranda görebilirsiniz. Fakat kırmızı yeşil ve mavi renkleri cihazın ekranı siyah ve beyazı gösterdiği için cihazın ekranında göremiyorsunuz. Ancak bu renklerle hazırladığınız belgeyi bilgisayarınıza aktardığınızda bu renkleri görebiliyorsunuz.
Baloncuk şeklindeki butona bastığınızda ekrandaki yazı veya şekilleri yuvarlak içerisine alıp daha sonra bu şekil ya da yazıları sayfanın başka yerlerine taşıyabiliyorsunuz. Yine bu seçimlerin yönünü değiştirebiliyorsunuz. 
Büyütecin içerisindeki artı butonuna basarak ekranı büyültüp küçültebiliyorsunuz.
Metin ekle anlamındaki T ile açılan metin kutusu içerisine aşağıdan çıkan klavye ile yazı yazabiliyorsunuz.
AI butonu ile elle yazdığınız metni dijital hale dönüştürebiliyorsunuz. Burada iki seçenek var. Birincisi metni siz hangi boyutlarda ve ekranın neresine yazdıysanız o şekli ile dijital metne çeviriyor. Buna Orijinal Recognation deniyor. Reflow seçeneğini seçtiğinizde ise sizin yazdıklarınızı sol üstten sağ alta doğru kelimeleri sıralayarak metne çeviriyor. Siz deftere yazar gibi yazın, cihaz yazılarınızı dijital karakterlere çevirsin.
Bir altındaki karelerin olduğu buton ile sayfada görünmesini istediğiniz klavuz çizgileri ayarlayabiliyorsunuz. Burada bir çok mesleğe uygun klavuz çizgileri bulunuyor. Örneğin müzik öğretmeni iseniz ve nota yazıyorsanız klavuzu müzik defteri çizgileri olarak seçebilirsiniz. 
Parmak işaretine dokunduğunuzda eğer üzerinde bir çizgi yoksa kalem ile yaptığınız tüm işlemleri elle de yapabilirsiniz. Ama sadece kalem ile işlem yapmak istiyorsanız buna tekrar dokunarak elle dokunmayı kapatabilirsiniz.
Bir altta bulunan buton yenileme butonu. İstediğiniz zaman ekranı yenileyebilirsiniz. 
Artı ve eksi seçenekleri not defterine yeni sayfa ekliyor ya da mevcut sayfayı siliyor. 
En altta ise kaydetme butonu bulunuyor. Belgeyi sizin ayrıca kaydetmenize gerek yok. Her kapattığınızda yaptığınız değişiklikler not defterine otomatik olarak kaydediliyor. 
Ayrıca aşağıdaki noktalı seçeneğe bastığınızda; belgeyi pdf olarak dışarı aktarma seçeneği, paylaşma seçeneği, resim ekleme seçeneği, araç çubuğunu ekranın sağına ya da soluna alma seçeneği ve son olarak araç çubuğunu özelleştirme seçeneğini görebiliyorsunuz. 
Son olarak ekranın en üstünde bulunan arama tuşuna basarak elle yazdığınız metin içerisinde istediğiniz kelimeleri aratabiliyorsunuz. Yani cihaz önce sizin elle yazdığınız metni dijital hale getiriyor ve ardından aradığınız kelimeleri size bulup tam olarak nerede olduklarını sayfanın sağında gösteriyor.

Arama butonunun yanında yer alan ileri ve geri tuşları ile son yaptığınız değişiklikleri ileri ve geri alabiliyorsunuz. Sağ üst köşedeki 1/1 olarak görünen kısımdan belgenin kaç sayfa olduğunu ve sizin hangi sayfada bulunduğunuzu görebiliyorsunuz. 
Bugün cihazın yazma ile ilgili tüm özelliklerinden bahsettik. Bir sonraki yazıda cihazda bulut programının nasıl kullanılacağını göstermeye çalışacağız. 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir