Hangi E-Kitap Okuyucusunu Almalıyım ?

Bu yazımızda e-kitap okuyucu seçerken dikkat etmeniz gereken hususları anlatmaya çalışacağız. Öncelikle almayı planladığınız e-kitap okuyucuyu ne amaçla kullanacağınızı belirlemeniz önemli. Eğer roman ve hikaye okumayı planlıyorsanız 6 inch ekran boyutuna sahip bir cihaz oldukça yeterli olacaktır. Bu cihazlarda, hangi formatları destekledikleri konusunda araştırma yapmakta fayda var. Boox, tüm formatları desteklediği için çok tercih edilmektedir. İnternette roman-hikaye-dünya klasikleri gibi kitaplardan oluşan çok sayıda arşiv bulmanız mümkün. Bu arşivler genelde mobi veya epub formatında bulunuyor. Ama asıl büyük arşivler PDF formatındaki yayınları içeriyor.

Peki eğer PDF formatında metinler okuyorsanız ne yapmalısınız? Bunlar genelde akademik kitaplar, makaleler, raporlar oluyor. Bunları 6 inch ekranda okumaya çalışırsanız yazılar oldukça küçük olduğu için konforlu bir okuma olmayacaktır. Ekranı yan çevirerek dahi okusanız metin boyutları çok küçük olacaktır. Belgeyi büyüterek okumak ise bu cihazın size sunması gereken konforun tamamen yok olması hatta eziyet halini alabilir. Bu sebeple eğer PDF okuyacaksanız daha büyük ekranlara bakmak gerekiyor. Aşağıda 6 inch ekran ile 10.3 inch ekranı yan yana görebilirsiniz.

Ekran boyutu 7-8 inch olan cihazları tercih edebilirsiniz. Ama burada bilinmesi gereken A4’de basılı bir PDF dosyasının en uygun okunacağı ekranın 10.3 inch ekranlı cihazlar olduğudur. Eğer hem PDF okuyacak hem de çok seyahat ediyor ve 10.3 inch ekranlı cihazları taşımak zor olacak ise o zaman 7.8 inch ekran büyüklüğüne sahip cihazlar düşünülebilir. Ama yine de 10.3 inch ekranın PDF için mükemmel olduğunu vurgulayalım.

Daha büyük ekran boyutuna sahip cihazlar da mevcut. Bu cihazlar 13.3 inch büyüklüğünde ekrana sahipler. Bu cihazlar genellikle ikinci ekran olarak kullanılıyor. Uzun süreler bilgisayar ekranına bakmak zorunda kalanlar ikinci ekran olarak bu cihazları kullanabilir. Diğer cihazlar gibi okuma da yapılabilir elbette. Fakat ekranın oldukça büyük olduğunu vurgulamak gerekli. Kocaman bir ekrandan PDF okumak belki sizi yorabilir. Bu modellerin bazılarında aydınlatma özelliği varken bazılarında yok. (Dünyanın ilk ve henüz tek 13.3″ ön aydınlatmalı ekranına sahip cihazı Onyx Boox Max Lumi’dir.)(Güncelleme: Artık Max Lumi2 ile yolumuza devam ediyoruz. 128 GB Hafıza ve 6 GB Ram ile çok daha hızlı 13,3″ cihazımız) Yani eğer geceleri kitap okuyabileceğiniz bir cihaz arıyorsanız ve ön aydınlatması olmayan büyük ekranlı bir cihaz almayı düşünüyorsanız; bu, pek size göre olmayabilir. Işığın kapalı olduğu bir ortamda kitapta kaybolmak isteyenler için ışık büyük imkan. Ayrıca bu büyük ekranlar mühendislik alanında çalışanlar için gerçekten güzel bir çalışma ortamı sunabilir. Bunun yanında eğer bir çizgi roman okuru iseniz büyük ekranlı bir cihaz sizi daha mutlu edebilir. 10.3 inch ekranlar da işinizi görecektir fakat her şey büyük olsun diyenler 13.3 ekranı tercih edebilirler.

Ekran boyutu için son olarak şunu belirtelim; e-mürekkem teknolojisi ile çalışan cihazların ne olduğunu, nasıl çalıştığını bilmeyen bir çok kişi önce başlangıç için 6 inch ekranlı cihazları tercih ediyor. Ardından aslında kendi ihtiyacının daha büyük ekranlı bir cihaz olduğunu anlayıp bundan pişmanlık duyuyor. O yüzden okuyacağınız materyalin ne olacağı konusunda karar vermeden ekran boyutunu belirlememekte fayda var.

Ekran boyutu meselesini çözdükten sonra sırada materyal üzerine not alıp alamayacağınızı, yani kalemi olan bir cihaza ihtiyacınız olup olmadığına karar vermekte. Sadece okuma yapan cihazların yanında hem okuma hem yazma işlevleri olan cihazlar mevcut. Onyx Boox Poke 3 ve Leaf modellerimizde kalemle not alma özelliği yokken diğer tüm Onyx Boox modellerinde kalem ile okuduğunuz belgeler üzerine not alabilirsiniz. Eğer okuduğunuz kitap veya makale üzerine notlar alıp, bunları daha sonra tekrar kullanacaksanız kalemi olan cihazlardan almakta fayda var. Bu cihazların en güzel özelliği, okuduğunuz kitapta sadece not aldığınız sayfaları istediğiniz zaman ayrı bir belge olarak çağırabiliyor olmanız. Yani 300 sayfalık bir okuma yaptınız ve 20 sayfasında sizin için önemli olan yerlerin altını çizdiniz veya not aldınız diyelim. Sonradan kitabın içerisinde bu notları veya karalamaları aramıyorsunuz. Söz konusu 20 sayfayı görebiliyor, isterseniz bu sayfaları ayrı bir PDF haline getirebiliyorsunuz. Böylece notlarınızın nerelerde olduğunu aklınızda tutmanıza gerek kalmıyor. Fişleme yapanlar için önemli bir özellik olduğunu vurgulayalım.

Cihaz seçerken pil ömrü aklınıza takılmasın tüm cihazlarda pil ömrü yaklaşık olarak aynı. Orada pil ömrünü belirleyen faktör cihazı ne kadar süre ile kullandığınız. Hatta daha spesifik olmak gerekirse cihazda kaç sayfa değiştirdiğiniz pil ömrünü belirliyor. Daha önceki yazılarımızda ekranın sadece yeni sayfaya geçerken enerji kullandığını belirtmiştik. Pil ömrünü belirleyen diğer etkenler ise Wi-Fi’ye bağlı olduğunuz süre ve ön aydınlatmanın açık olduğu süredir. Tüm Boox cihazlarını, Wi-Fi bağlantısını belli bir süre kullanmama durumunda kapatmaya ayarlayabilirsiniz. Böylece cihazınızı daha uzun süreler şarj etmeden kullanabilirsiniz. Aynı şekilde aydınlık bir ortamda ön aydınlatmayı kapatarak pilinizin bekleme süresini uzatabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Shopping Cart