Epub ve Mobi Formatındaki Metinleri Okuma Ayarları

Bir önceki yazımızda Onyx Boox Note Pro modelinin genel özelliklerini ve PDF okurken metin büyüklüğünü nasıl ayarlayabileceğimizi görmüştük. Bu yazımızda Epub ve Mobi formatındaki belgelerde metin büyüklüğü ayarlarını görelim. Aşağıda Epub formatında bir metin görülebilir.

Bu metnin karakter büyüklüğünü Font Size seçeneğinden ayarlayabilirsiniz. Yazı tipi boyutu seçeneği ile 234 ayrı yazı karekterinden birini tercih edebilirsiniz. Format kısmına geldiğimizde metni ekrana iki sütun şeklinde yerleştirebilir ve metnin okuma yönünü değiştirebiliriz. Aşağıdaki resimde metni iki sütun ve yan olacak şekilde ayarladık. 

Ayrıca Spacing Style butonundan iki satır arasındaki boşluğu, iki paragraf arasındaki boşluğu, üst, alt, sağ ve sol yanlardaki boşlukları ayarlayabilirsiniz. Aşağıdaki iki resimde önce her seçeneği en yüksek boşluk olacak şekilde ikincisinde her seçeneği en az boşluk olacak şekilde ayarladık. Siz metni bu ikisi arasında istediğiniz şekilde kendi okuma alışkanlığınıza göre ayarlayabilirsiniz.
Görüldüğü üzere Epub ve Mobi formatlarında metin ile istediğiniz şekilde oynama yaparak size en uygun formatta okuma yapma imkanı sunuluyor.

Ayrıca metni okurken yan tarafta not alabileceğiniz bir boş sayfa oluşturmak mümkün. Bu boş sayfada yazacağınız metin, belgeyi kapattığınızda belgenin içerisine işlenecektir. İstediğiniz zaman bu notlarınızı geri çağırıp bunları ayrı bir PDF haline getirebilirsiniz.

Üst taraftaki ayarları kullanarak, kalemin çizgi kalınlığını ayarlamayı, rengini değiştirmeyi(siyah, grinin tonları ve beyaz), silme işlemini, ileri ve geri tuşlarını, yazdıklarınızı kaydetmeyi, dışa PDF veya PNG olarak aktarmayı, metin ile not sayfalarının yerlerini değiştirmeyi, not bölümüne yeni sayfa eklemeyi çıkartmayı, ve not sayfaları arasında dolaşmak için ileri geri gitmeyi yönetebilirsiniz.

Bu yazımızda Boox cihazınız ile Epub ve Mobi formatındaki belgeleri okurken yapabileceğiniz ayarlardan bahsettik. Bir sonraki yazımızda not alma ile ilgili özelliklerinden bahsedeceğiz. Hoşçakalın.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart