E Kitap Okuyucu Nedir

Merhaba. Bu blogu Onyx Boox E-Kitap Okuyucu sahiplerinin faydalanmaları için oluşturduk. Fakat her şeyden önce bir e-kitap okuyucudan ne beklenmelidir. Alırken nelere dikkat edilmelidir ile ilgili kısa bir yazı kaleme almak istedik. Belki ilk defa e-kitap okuyucu alacaklara faydalı olur.

Öncelikle bir e-kitap okuyucu ile tablet birbirinden farklı cihazlardır. Ayrı fonksiyonlar için tasarlanmış birbiri ile çok alakası olmayan cihazları karşılaştırmak doğru değil. Aralarındaki en önemli fark ise tabiki ekranları. E-kitap okuyucuların ekranı siyah-beyaz ekrandır. Dolayısıyla bu ekranda video izlemek ya da oyun oynamak mümkün olmakla birlikte sihay-beyaz bir ekranda olacağı için çok verimli olmayabilir.

Bu ekranın öne çıkan özelliği, çalışırken çok az enerjiye ihtiyaç duyması. Yani bir e-kitap okuyucunun en önemli avantajını sağlayan şey ekranın az enerji harcıyor olması. Bu sayede haftalarca süren pil ömründen bahsedebiliyoruz. Aslında tam da şimdi; tablet ile e-ink ekrana sahip olan bir e-kitap okuyucu arasındaki en önemli farka geldik. Batarya ömrü. Tablette kitap okumaya çalışıyorsanız yanınızdan şarj kablosunu asla ayırmamalısınız. Her gün şarj etmezseniz kitap okumak yorucu bir hale gelebilir. Fakat e-ink ekrana sahip olan bir e-kitap okuyucuyu bir kere şarj ettikten sonra artık en az bir haftanız var demektir. Kullanıma göre bu süre bir aya kadar çıkabilir. Çünkü ekran bir kere enerji harcayıp yazıları siyah beyaz ekrana yansıttıktan sonra enerji kullanmamaktadır. Oysa tabletler ekranlarındaki görüntüyü gözümüze yansıtmak için her an enerji harcarlar. 

Tabletlerin her an gözümüze ışık gönderiyor olması aslında başka bir önemli farktır. E-kitap okuyucuların ekran aydınlatmaları tabletlerden farklı çalışır. Gözü yormamalarının sebebi de tam olarak budur. Peki nasıl çalışıyor bu iki farklı cihaz? Tabletler her bir piksele arkadan ışık vererek ve bu ışığın o pikselden geçip direkt retinamıza ulaşması sayesinde görüntüyü bize ulaştırırlar. E-kitap okuyucular ise harici aydınlatma kullanırlar. Yani ışık ekranın kenarlarından ekrana gönderilir. Buradan yansıyan ışık retinamıza ulaşır ve böylece görme sağlanır. Yani gün ışığında nasıl görüyorsak öyle. Kabaca benzetmek gerekirse tabletler; bir kağıda yazılmış yazıyı direkt güneşin önüne koyup küçük noktalar halinde deliklerden geçen ışıklar ile onu görüp okumak söz konusu iken, e-kitap okuyucuda üzerinde bir şeyler yazan bir kağıda aydınlık bir ortamda bakıp, okumak söz konusu. Yani birisi gözlerimizi yorup, kızarmasına, kurumasına sebep olurken; diğeri gözümüzün günlük yaptığı iş ile aynı tecrübeyi yaşattığından sizi rahatsız etmez. 

Dolayısıyla üç önemli noktaya vurgu yapmış olduk. Birincisi e-ink ekranlı olmaları, ikincisi uzun pil ömürlerine sahip olmaları ve sonuncusu da gözleri yormayan bir teknolojiye sahip olmaları. Bu üç özellik bir e-kitap okuyucuyu tabletten ayıran özellikleri. Bunlar dışında, kitap okumaya özel tasarlandığı için, kitap okumayı kolaylaştıran onlarca özelliğinden dolayı, bir ekranda kitap okumak isteyenlerin kesinlikle tercih etmeleri gereken cihazlardır. 
Bir sonraki yazımda e-kitap okuyucu seçerken dikkat etmemiz gereken konuları sizinle paylaşacağız. Şimdilik sağlıkla kalın…

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart