Bulut Teknolojisini Cihazımızda Nasıl Kullanabiliriz

Cihaza belge yüklemenin birkaç yolu bulunmakta. Belki en kolayı Calibre programını yükleyip kablo ile cihazı bilgisayarımıza bağlamak olacaktır. Calibre programının arayüzünde bulunan Cihaza Gönder tuşuna bastığımızda seçili olan belge cihaza yüklenecektir. Ayrıca Calibre’nin mail üzerinden cihaza belge gönderme özelliği de bulunmakta. Fakat daha kısa bir yöntem var. Şimdi bulut depolama birimlerinden belge indirip kullanmaya bakalım.

Öncelikle herkesin kullandığı bir bulut hizmet sağlayıcısı vardır. Ben bu yazı için yandex.disk’i cihaza yükledim. Bilgisayarınızda yandex.disk’e eklediğiniz belgeler eğer internet bağlantınız var ise cihazınızda çok kısa bir süre içerisinde görünüyor. Ve tek yapmanız gereken yandex.disk uygulamasını cihazınıza yükleyip, ilgili belgenin üzerine basmak. Cihaz otomatik olarak bu belgeyi kendi programında açıyor ve Library kısmında en son okunanlar kısmına kaydediyor. Yani bir sonraki sefer belgeyi tekrar açmak için yandex.disk’e gitmenize gerek yok. Belgeniz artık ana ekranınızda bulunuyor. Ayrıca bir indirme işlemi de yapmanıza gerek yok.

Fakat burada önemli olabilecek bir ayrıntıyı paylaşmak gerek. Eğer çok uzun süre boyunca yandex.disk üzerinden açtığınız belgeyi kullanmazsanız ana ekranınızdan kayboluyor bu belge. Telaş etmenize gerek yok. Belgeniz ve üzerinde yaptığınız tüm değişiklikler hala cihazınızda. Böyle bir durum yaşanırsa yapılması gereken cihazda Storage kısmına gelmek. Buradan Downloads klasörünü açarsanız belgenizin orada olduğunu göreceksiniz. Bu durum birden çok kez yaşanır ve bir daha yaşanmasını istemezseniz; Download klasöründeki belgenin üzerine basılı tutup buradan belgeyi Books kısmına taşıyabilirsiniz. İsterseniz bir kopyasını taşıyın isterseniz kesip Books klasörüne yapıştırın. Artık belgeniz Library ekranından ansızın kaybolmayacaktır.

Bir sonraki yazımızda Onyx Boox cihazlarına türkçe sözlük yükleme konusunu ele alacağız.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart