Boox Cihazlarına Sözlük Nasıl Yüklenir

Cihazınızda farklı bir dilde okuma yapıyorsanız sözlük can kurtaracak bir özellik haline gelebilir. Anlamını bilmediğiniz sözcüğün üzerine uzun basarak anlamını hızlı bir şekilde görüp okumaya devam edebilirsiniz. Bu özelliğini kullanabilmeniz için öncelikle istediğiniz dildeki sözlüğü cihazınıza yüklemeniz gerekecek. Şimdi Onyx Boox cihazlarına nasıl sözlük yüklenebileceğine daha yakından bakalım:

Öncelikle StarDict kelimesi ile bir arama yapmanız gerekecek. Örneğin “StarDict Sözlük” gibi bir google araması yaptığınızda onlarca sayfalık bir sonuçla karşılaşırsınız. StarDict açık kaynak kodlu bir sözlük yazılımıdır ve kullanımı oldukça pratiktir. Güvenilir olduğunu düşündüğünüz bir siteden indirme işlemini yapabilirsiniz.

Biz http://download.huzheng.org/freedict.de/  adresinden sözlüğü indirdik.

Şimdi buradan önce İngilizce-Türkçe sözlüğü ardından Türkçe-İngilizce sözlüğü bilgisayarınıza indirmeniz gerekiyor.

İndirdiğiniz dosyaların içerisinde üç farklı formatta dosya olacak. Bunlar .dz .idx ve .ifo uzantılı dosyalar olmalı. Bu dosyaları cihazınızdaki Storge Klasörünün altında Bulunan Dicts Kalsörünün içerisine taşımanız gerekiyor. Tabi öncelikle burada yeni bir klasör oluşturmalısınız. Aşağıda bizim oluşturduğumuz klasörlerin isimlerini görebilirsiniz.

Ekranın sağ üst köşesindeki Artı işaretine basarak yeni klasör oluşturabilirsiniz. Biz klasörlerin ismini Eng-Tur ve Tur-Eng koyduk. Şimdi bu klasörlerin içerisine daha önce bilgisayarımıza indirdiğimiz .dz .idx ve .ifo uzantılı dosyaları kopyalayalım. Bu dosyaları depolama bölümünün içindeki Download kısmında bulabilirsiniz. Dosyaları taşımak için sağ üstteki tik işaretine tıklamanız ve dosyaları aşağıda görülen şekilde seçmeniz yeterli.

Dosyaları seçtikten sonra geri dönüp depolama içindeki dicts klasörüne gelelim ve daha önce oluşturduğumuz “tur-eng” ve “eng-tur” klasörlere dosyaları koyalayalım. Eğer baştan dicts klasörünün içerisinde Eng-Tur diye bir klasör açmadıysanız endişelenmeyin. Bu işlemi yaptığınız sırada yeni klasör oluşturup ona Eng-Tur ismini vermeniz de mümkün. Koyalama işlemi sonrasında klasör içerikleri aşağıda gösterildiği şekilde olacaktır.

Şimdi son bir işlem daha kaldı. Verileri dict klasörüne ekledik ama ayarlardan sözlüğü cihaza tanıtmamız gerekiyor. Ana ekrandan Uygulamalar kısmına gelelim. Buradan Sözlük uygulamasını seçelim. Ayarları temsil eden işarete tıklayalım. Ardından “Tercih Edilen Sözlük Ayarları” yazısına dokunalım. Şimdi burada eng_tur ve tur_eng isimlerini göreceksiniz. Bu isimlerin karşısındaki kutucukları işaretlemediğiniz sürece sistem bu sözlükleri kullanamayacaktır. Karşılarında bulunan kutucuğu işaretleyelim.

Tabi bir de yukarı aşağı işaretleri ile cihaza öncelikle hangi sözlüğü kullanması gerektiğini söylememiz gerekiyor. En üstte kalan sözlük ilk açılan sözlük olacaktır. Biz eng_tur sözlüğünü en üste koyduk. Çünkü muhtemelen ingilizce bir belge okurken çeviriye ihtiyacımız olacak. Ve bir kelimenin üzerine uzun süre bastığımızda ilk önce bu sözlükte arama yapılacak.

Evet şimdi bir belge açıp sözlüklerin çalışıp çalışmadığını deneyebilirsiniz. Son olarak belirtelim ki; İngilizce-Türkçe sözlük zengin bir içeriğe sahipken Türkçe-İngilizce sözlük maalesef zengin bir içeriğe sahip olmadığı için, sözlükte bulunmayan kelimeler için “İçerik Yok” hatası alabilirsiniz.

4 thoughts on “Boox Cihazlarına Sözlük Nasıl Yüklenir”

 1. Merhaba, belirtmiş oldugunuz linkten “dz .idx ve .ifo “ uzantili dosya indirilemiyor maalesef. Bu sebeple sozluk kurulumunu yapamadim. Yeni bir link onermeniz mumkun mu ? Bir de Turkce sozluk yukleyebilir miyim ? Bu konuda da yardimci olabilirseniz memnun olurun. Tesekkurler

  1. Merhaba Aykut Bey,
   Yorumunuz üzerine linki tekrar denedik. Şu anda çalışıyor. Belki başka bir tarayıcı ile denerseniz indirebilirsiniz. Linkte hem Türkçe-İngilizce hem de İngilizce-Türkçe sözlük mevcut.
   Yeni gelen güncelleme ile üçüncü parti sözlük uygulamalarını metinden ayrılmadan kullanabiliyorsunuz. Şöyle ki örneğin Tureng Sözlük uygulamasını cihazınıza yüklediniz. Metni okurken tekrar uygulamayı açmadan yine kelimenin üzerine basılı tutarak uygulamadan faydalanabiliyorsunuz. Daha ayrıntılı bilgi için V3.0 ile gelen yenilikler başlıklı yazımıza gözatabilirsiniz.

 2. İhsan Çağrı Çakır

  Merhabalar. Onyx Boxx Note 3 cihazımdan Belirtilen dosyaları linkteki bölümden indirip, dict klasöründe açtığım klasörlere attım. uzantılar ve dosyalar tamamen aynı biçimiyle oluşturuldu. Ayarlar bölümünden yine sözlükler göründü tamam diyerek çıktım. Ancak kitap okurken maalesef sözlüklere erişim hala olmuyor. Sözcüğün üstüne bastığımda hala ”İçerik yok” şeklinde hata veriyor. Nedeni ne olabilir?

  ayrıca google translateyi indirdim onu kullanabiliyorum ancak bu üstte belirttiğiniz şekilde daha hızlı bir kullanım olduğu için onu daha çok istiyorum

  1. Merhaba İhsan Bey,
   Sözlük içeriğinde bulunmayan sözcükler için içerik yok hatası alıyorsunuz. Maalesef Türkçe-İngilizce sözlükte çok zengin bir içerik mevcut değil. Yorumunuz için teşekkür ederiz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart